Nowe zasady wystawiania legitymacji doradcy podatkowego

Data publikacji: 2009-07-01

Aktualność: Nowe zasady wystawiania legitymacji doradcy podatkowego

W związku z wejściem w życie uchwały Krajowej Rady Doradców Podatkowych nr 134/2009  z dnia 18 maja 2009 r. dotyczącej wyposażenia doradców podatkowych w legitymacje oraz zmieniającej dotychczasowy regulamin wydawania, używania i posiadania legitymacji doradcy podatkowego pragniemy poinformować o najważniejszych zmianach jakie wprowadza wyżej wymieniona uchwała.

 

Krajowa Rada Doradców Podatkowych postanowiła, że legitymacja doradcy podatkowego będzie wydawana bezterminowo, bez ograniczeń co do okresu ważności. Doradca podatkowy będzie mógł się nią posługiwać w okresie od jej otrzymania, aż do utraty - na podstawie przepisów ustawy o doradztwie podatkowym - prawa do używania tytułu „doradcy podatkowego”. W okresie zawieszenia prawa wykonywania zawodu doradca podatkowy będzie mógł wystąpić o wystawienie legitymacji, z tym iż wnioskodawca nie będzie mógł się nią posługiwać wobec osób trzecich, a jedynie wobec organów samorządu zawodowego oraz organów Regionalnych Oddziałów KIDP.

 

Tak jak dotychczas legitymacja będzie wydawana na wniosek zainteresowanej osoby. Wnioskodawca będzie występował o wystawienie legitymacji do Regionalnego Oddziału KIDP, do którego przynależy (na podstawie miejsca wykonywania czynności doradztwa podatkowego).
 
Nowa uchwała przewiduje uproszczony tryb postępowania w przypadku wymiany legitymacji, których okres ważności upływa w 2009 r. i w latach kolejnych. Skorzystać z niego będą mogły tylko te osoby, których dane nie uległy zmianie, od czasu starania się o wystawienie pierwszej legitymacji. Doradca podatkowy, który spełnia powyższe kryterium będzie mógł z wykorzystaniem strony internetowej Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych złożyć wniosek uproszczony. Doradcy Podatkowi posiadający podpis elektroniczny będą mogli złożyć taki wniosek w formie elektronicznej.
 
Obecnie trwają prace nad dostosowaniem systemu informatycznego do obsługi uproszczonych wniosków, ich składanie za pośrednictwem strony internetowej rozpocznie się dopiero z chwilą zakończenia tych prac. O zakończeniu procesu dostosowawczego poinformujemy doradców podatkowym, poprzez komunikat na naszej stronie internetowej.

 

Na mocy nowej uchwały każda osoba zainteresowana uzyskaniem legitymacji będzie składała pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wydawania, używania i posiadania legitymacji doradcy podatkowego. Regulamin jest do wglądu w naszym oddziale oraz na naszej stronie internetowej.

 

Doradcy podatkowi posiadający legitymacje, których okres ważności jest krótszy niż okres ważności wgranego certyfikatu podpisu elektronicznego, zachowują prawo do korzystania z legitymacji, lecz tylko w zakresie niezbędnym do korzystania z podpisu elektronicznego.

W takiej sytuacji posługiwanie się dotychczasową legitymacją, dla jej podstawowego celu jakim jest potwierdzenie przynależności do Krajowej Izby Doradców Podatkowych, wygaśnie wraz z upływem okresu jej ważności.

 

Pragniemy również poinformować, że Krajowa Izba Doradców Podatkowych nie będzie współfinansowała wystawienia legitymacji doradcy podatkowego. Całkowity koszt  będzie pokrywał doradca podatkowy.

 

Z uwagi na to, że od dnia wejścia w życie uchwały nr 134/2009 Krajowej Rady Doradców Podatkowych zmieniły się w istotnym zakresie zasady wydawania legitymacji oraz w związku z wprowadzaniem niezbędnych zmian w procedurach i systemie informatycznym przepraszamy za ewentualne trudności w realizacji składanych wniosków.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.